Obrana – nedostatok zdrojov?

Autor: Robert Bestro | 29.3.2017 o 16:01 | Karma článku: 3,37 | Prečítané:  379x

Hovorí sa, že obrana je jeden z najpoddimenzovanejších rezortov na Slovensku. Mnoho politikov dlhodobo apeluje, že je potrebné zvýšiť rozpočet určený pre našu obranu tak, aby sme plnili záväzky, ktoré máme voči NATO.

V tomto prípade treba upozorniť na dve základné veci. V prvom rade sa treba jasne zamyslieť, či sú nejaké 2 % HDP tým jediným, čo našej obrane chýba. Zdroje totižto nie sú všetko. Okrem nich by som sa byť ministrom obrany zaoberal prinajmenšom ešte kvalitou projektov, bezpečnostných a strategických dokumentov, no a v neposlednom rade aj ochotou partnerov vo vláde plniť to, čo si ministerstvo obrany naplánuje. V dnešnom stave je jasné, že existuje potreba riešiť v prvom rade tieto problémy, až potom sa zaoberať tým, že či a do akej výšky (v percentuálnom vyjadrení HDP) treba zacieliť výdaje na obranu.

V druhom rade je potrebné vyvrátiť mýtus, že 2 % HDP na obranu sú pre Slovensko záväzkom. NATO sa totižto neriadi európskym právom, ale medzinárodným právom, ktoré svojou realistickou povahou vylučuje akúkoľvek možnosť diktovania pravidiel suverénnym štátom. Ostáva však pravdou, že v prípade dlhodobého neplnenia tohto cieľu by sme sa v budúcnosti len ťažko mohli spoľahnúť na ochotné jednanie NATO voči nám (v prípade akejkoľvek krízy alebo konfliktu). V neposlednom rade ale majme na pamäti, že zvyšovanie kvality našej obrany je vyslovene najmä v našom záujme, nie v záujme NATO.

Je teda zacielenie rozpočtu na obranu na 2 % HDP nejak obzvlášť potrebné? Moja odpoveď je, že nie. Treba však jednoznačne zefektívniť využitie peňazí, ktoré do rezortu tečú. Mám totižto dlhodobé podozrenie, že by bol rozpočet pri menšom navýšení ako na 2 % HDP dostatočný. To však so sebou prináša niekoľko predpokladov, ktoré nie sú pre dnešné fungovanie ministerstva obrany platné. Bezpečnostné a strategické dokumenty síce existujú, avšak ich forma nie je veľmi povzbudivá. Teoretická časť jednoznačne prevyšuje analytickú a aj to, čo zahŕňa analytická, je pri neochote realizovať projekty ministerstva obrany bez pomoci zahraničia nedosiahnuteľné. Projekty síce sú, ale má to dve základné úskalia. V prvom rade by ich malo byť viac, možno jednoduchších a jasnejších. V druhom rade je pri každom jednom projekte vo verejnom sektore potreba ochoty autorít realizovať tieto projekty. Tá na Slovensku zjavne dlhodobo chýba, ale aj to má možné riešenie.

Riešenie treba konkrétne hľadať v otázke, že kto na Slovensku nesie zodpovednosť za realizáciu projektov ministerstva obrany a teda aj za míňanie zdrojov určených pre tento rezort. Momentálne je to hlavne minister obrany, poprípade strana, ktorá tohto ministra nominovala. Vláda ako celok v súčasnosti nie je priamo zodpovedná za výsledky projektov. Pokiaľ by však bola, mohlo by to priniesť pozitívne výsledky. Pokiaľ by sa totižto aspoň základné projektové úlohy dostali do programového vyhlásenia vlády, minister obrany by pri rokovaní s ministerstvom financií mal v rukách niečo uchopiteľné – programové vyhlásenie vlády. Znamenalo by to asi toľko, že po vymedzení zdrojov by sa už v tak veľkej miere nestávalo, že by sa niekde stratili, alebo že by ich veľká časť musela byť vrátená. Za ich využitie v rámci vymedzenia v programovom vyhlásení vlády by kolektívne zodpovedala vláda ako celok.

V tomto momente by zástancovia navyšovania rozpočtov pre iné rezorty mohli argumentovať, že aj projekty iných rezortov by sa mali dostať do programového vyhlásenia. V prípade niektorých oblastí tomu tak možno je, v prípade iných nie. Napríklad v oblasti školstva a zdravotníctva existuje značný tlak verejnosti, ktorý už v dnešnej situácii núti aktérov konať. V prípade obrany však takmer žiadny tlak verejnosti neexistuje. Obrana je ale bezpochyby zo strategického pohľadu jednou z kľúčových oblastí pre existenciu štátu, čo jej dáva podľa mojej mienky nárok na výsadnejšie postavenie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

STĹPČEK PETRA TKAČENKA

A prečo len predavačky, súdruhovia?

Buďme radi, že nás nebudú kontrolovať, či sa venujeme rodinnému životu.


Už ste čítali?